Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VĚCI VEŘEJNÉ - Voličův Velký omyl

13. 04. 2012 21:18:31
Tato vládní strana, která je často nazývána jako "politický projekt ABL", se již dlouhou dobu pohybuje od jednoho skandálu k druhému, zatěžuje náš politický systém a ačkoli se před volbami kasaly svou křišťálovou čistostí, vypadá to, že zas tak čistí nebudou. Faktický šéf VV Vít Bárta čeká na rozsudek soudu za uplácení svých spolustraníků, stranický šéf Radek John figuroval u podpisu smlouvy s Lesy ČR na kontroverzní kuchařku a co je asi nejvíce do očí bijící, je jejich neprůhledné financování přes Panamu a nekonečné nahrávání mezi sebou. Toto ovšem není téma, které bych chtěl ve svém článku rozebírat. Všechny tyto skandály jsou totiž ústy pana Johna přehlušovány siláckými řečmi, kolik toho tato strana pro své voliče dokázala. Pojďme proto porovnat jejich volební program v klíčových oblastech s tím, jak se Věci Veřejné opravdu chovají:

Oblast BEZPEČNOST:

Zde mají VV v programu mnoho krásných slibů, které opravdu stojí za okomentování. Opomenu to, že celá koncepce vypadá opravdu jako by ji vymýšlel šéf bezpečnostní agentury. Ono totiž opakující zvyšování a zavádění kamerových a monitorovacích systémů je v tomto programu přehršel. Podívejme se ale na opravdové perly, například zvyšování vzdělání policistů a v souvislosti s tím i jejich platů, zlepšení vybavení policistů, v obcích nad sto tisíc obyvatel zřízení Metropolitní policie.

Všechno to jsou opravdu krásné sliby, ale realita je bohužel jiná. Všichni si jistě ještě pamatujeme, kvůli čemu bezpečnostní složky ČR demonstrovaly v září 2010. Bylo to proti snižování platů, rušení služeben, rušení pracovních míst. Faktická devastace bezpečnostního systému v ČR, tak vypadají sliby v rukou VV.

Oblast ZEMĚDĚLSTVÍ:

Napříč tímto bodem programu zní především podpora domácích výrobců, podpora českého zemědělstí, podpora domácí produkce. Po vyvolání už asi 56 vládní krize VV kývly na věc, která nemá v Evropě, snad jen s výjimkou Slovenska obdoby. Možná se někomu může zdát hloupé, proč obhajuji tzv. "zelenou naftu" pro zemědělce, vždyť všichni by měli platit stejně, je přeci krize. Ale ďábel se skrývá v detailu. Ono totiž všechno souvisí se vším. Ona zelená nafta dělá naši produkci levnější a v kombinaci se stále zvyšujícími se cenami energií a právě pohonných hmot se stává celkem klíčová. Traktory totiž po poli nejezdí na vodu, či nejsou poháněni vzduchem. Potřebují právě tu levnější naftu, abychom my koneční spotřebitelé nemuseli za výrobky domácí produkce platit daleko více peněz. Už samotné zvýšení DPH je pro mnoho českých výrobků devastující, přidá-li se zdražení i díky zvýšeným cenám pohonných hmot, lidé prostě raději koupí levné nekvalitní potraviny dovezené z okolních zemí a ten náš český výrobek nechají ladem. A celý tento kolotoč, na který VV kývly, má za následek devastaci české zemědělské produkce.

Oblast ŠKOLSTVÍ:

Tato oblast se asi nejvíce VV vyvedla jako aprílový žert. Zvýšíme platy učitelů o 5 tisíc korun, prosadíme úspěšné složení maturity = zvýhodnění při přijímaní na VŠ, nastartujeme efektivnější čerpání fondů EU. Minulý rok učitelé sice dostali přidáno, avšak to byl jen kosmetický efekt pro zaujmutí neznalého diváka. V reálných hodnotách totiž učitelé o své peníze přišli. Pan ministr jim sice přidal na platech, ale kvůli omezenému rozpočtu jim bylo sáhnuto do osobního ohodnocení a reálně na tom jsou nyní učitelé hůř, než před nástupem VV na tento úřad. Vyhlídka na letošek je pro české školství opět v černých barvách. Aby si VV zachránily svůj krk, kývly na snížení rozpočtu o další 2 mld.. Úspěšné složení maturit se v podání VV také stalo fraškou. Předražené státní maturity, které čelí přezkoumání ÚOHS, absolutně nesplnily svůj účel a při přijímání studentů na VŠ v ničem nepomáhají. Došlo zde ke špatnému vyjednávání s VŠ, minulý rok se navíc státní maturity kryly s přijímacím řízením na VŠ a v žádném případě neslouží k tomu, aby odstranily přijímací řízení na VŠ. Co se týče nastartování efektivnějšího čerpání strukturálních fondů v oblasti školství, vědy a výzkumu, tak tato oblast byla největší obětí právě VV, které MŠMT spravovaly. Odvolání ředitele odboru a s ním vyhození dalších odborníků, kteří po nezdárném nastavení OP VK a OP VaVpI Stranou zelených, dali nějakým způsobem čerpání dohromady, byl opravdový tah hodný šachového mistra. Úsměv na rtu pak musí přinášet divákům tohoto divadla bývalý ministr Dobeš chlubící se tím, že za jeho vlády došlo k nárůstu čerpání z operačních programů ministerstva. Každý průměrně inteligentní člověk ví, že projekt je dlouhodobou záležitostí a čísla, která narostla za pana ministra jsou jen sbírání ovoce práce jeho předchůdců. Navíc pan ministr udělal jednu základní a velmi nebezpečnou chybu, kterou bude muset řešit jeho nástupce a to je to, že při vykazování stavu čerpání započítal do této částky také předběžné platby. Není to nic špatného a opravdu se tento kosmetický efekt může provést. Problém však je, že pouze jednou. Pan ministr se chtěl jistě blýsknout krásnými čísly čerpání (ačkoliv i tak tragickými), tento trik ale bude chybět jeho nástupci v daleko důležitějším okamžiku a to je na konci roku 2012, kdy bude muset vykázat splnění pravidla N+3. A to je jeden z kostlivců, kteří na ministerstvu zůstávají a ztráta evropských peněz v oblasti vzdělání, výzkumu a vývoje je pro ČR téměř jistá a nezachrání ji už ani věcný pokrok bídně pročerpaných evropských peněz.

Oblast DOPRAVA:

Doprava je pro českou ekonomiku velice významná. Investoři totiž půjdou zpravidla tam, kde bude dobrá dopravní infrastruktura a dostupnost. Ačkoliv mají VV ve svém programu dostavbu důležitých komunikací, zkvalitnění infrastruktury, první co bývalý ministr a faktický šéf VV Bárta při nástupu do své funkce udělal, bylo, že zastavil všechny stavby dopravní infrastruktury v ČR. Stavby, které byly spolufinancovány ze strukturálních fondů, stavby, které jsou pro českou ekonomiku klíčové. Jeho nástupce Dobeš pak pomalu tyto projekty opět stěží rozjíždí.

Abych však nepoukazoval jen na to, co se VV nepovedlo. VV se zásadním způsobem zasadily o novelu zákona o veřejných zakázkách. Novela, která tu opravdu dlouhou dobu chyběla a jejíž existence je v dnešních poměrech opravdu potřeba. Tato novela nabyla účinnosti k 1.4.2012, avšak do dnešního dne MMR nevydalo prováděcí vyhlášku a nikdo vlastně vůbec neví jakým způsobem vypsat výběrové řízení. Novela má také mnoho nedostatků a otázek. Například v případě, kdy veřejný zadavatel vypíše VŘ na unikátní technologii (tyto technologie jsou časté v odvětví IT nebo výzkumu a inovací). Do VŘ se přihlásí pouze jeden zájemce a v případě unikátních technologií je to velice časté, musí zadavatel toto VŘ zrušit a vypsat znovu. Takže nakonec bude zadavatel trávit čas vypisováním VŘ, která nemohou být vysoutěžena a vývoj půjde stranou.

Toto je jen smutný výčet slibů v poměru se skutečným vládnutím VV. Ať už jsou VV podnikatelským projektem kohokoliv, nebo nejsou, jedno je pravdou. Naslibovaly toho hodně a již od začátku svého vládnutí nejsou schopni dostát svým slibům. Pod sebemenší pohrůžkou, či za slíbení významné vládní pozice pro své funkcionáře kývnou vcelku na cokoliv a neustálé zmítání se ve vlastní špíně, nahrávání se a špiclování není chování, které má mít vládnoucí strana. A už vůbec ne, když na hlasech této strany stojí existence celé vládní koalice.

Autor: Michal Pícl | pátek 13.4.2012 21:18 | karma článku: 10.11 | přečteno: 740x

Další články blogera

Michal Pícl

Zeman se mýlí! Nedočerpání 35 mld. Kč by byl úspěch!

Prezident Miloš Zeman se dnes nevybíravě obořil do vlády, že je odpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 mld. Kč z evropských fondů. Prezident hovořil o laxnosti a neschopnosti.

4.1.2016 v 20:32 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 577 |

Michal Pícl

V čem se liší rozpočet Sobotkovy vlády od těch pravicových?

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh rozpočtu na rok 2016. Tento rozpočet nadále podporuje hospodářský růst, růst příjmů a zaměstnanost.

9.12.2015 v 19:07 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 689 |

Další články z rubriky Politika

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, že kavárenští hodili pana Horáčka asi pro tentokrát přes palubu..

Milovník sázek a básník krásných písňových textů dostal 17.listopadu od bojovníků proti panu Zemanovi jasně naznačeno, že pokud vsadil na sebe, tak že pro teď nevsadil na "koně", který má podle nich soutěžit a vyhrát.

19.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 25.43 | Přečteno: 753 | Diskuse

Jan Dvořák

Nová kniha M. Zemana nebude ležák, ale bestseller

Na Vánoční trh přichází nové dílo Miloše Zemana, jímž poněkolikáté oživuje tradici svého rovněž literárně nadaného předchůdce Zápotockého a jeho Rudé záře nad Kladnem či Barunky a další krásné literatury

19.11.2017 v 11:50 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 501 | Diskuse

Vladimír Zeman

Mediální guláš.

Už je to rok, co Trump vyhrál americké volby. Přesto se regulérností voleb stále zabývají nejvyšší orgány bezpečnosti USA. CIA a kongres. On je prý ovlivnil Putin. Jak?, to nikdo neřekne, napsal na twitter, že by se mu líbil víc

19.11.2017 v 11:42 | Karma článku: 16.93 | Přečteno: 214 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1424

Komentuji události kolem sebe.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.